Co to jest Geometra 3D i na co wpływa?

Co to jest Geometra 3D i na co wpływa?

Układ kierowniczy jest jednym z najważniejszych w samochodzie. To od niego zależy precyzja prowadzenia i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego ważne jest prawidłowe ustawienie geometrii wszystkich kół w pojeździe. Geometria zawieszenia to zestaw parametrów, który definiuje położenie oraz ruch koła podczas jazdy. Geometria decyduje o stabilności samochodu i jego kierowalności.

Geometria składa się z:

– zbieżność kół

jest różnicą odległości między przodem, a tyłem kół na osi. Kąt zbieżności wpływa na zachowanie pojazdu podczas pokonywania zakrętów.

– kąt pochylenia

jest kątem odchylenia od pionu koła widzianego od przodu pojazdu. Nadmierne pochylenie powoduje nierównomierne zużycie opon. Kąt pochylenia jest ustalany tak, aby koła pojazdu podczas skrętu przylegały płasko do podłoża. Jeżeli różnica między kątami pochylenia kół na przedniej osi jest duża, pojazd będzie miał tendencję do ostrego ściągania w jedną stronę.

– kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy i kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy

Te kąty powodują lekkie unoszenie koła podczas skręcania. Powstające w wyniku tego siły przyczyniają się do powracania kół w położenie do jazdy na wprost (powrót układu kierowniczego). Skutkami błędnego ustawienia są: duże siły kierowania i utrzymywania kierunku (pochylenie sworznia zwrotnicy zbyt duże), wrażliwość na wady opon (pochylenie sworznia zwrotnicy zbyt małe), ściąganie w bok (różne wartości po lewej i prawej stronie)

Co ile należy zatem kontrolować ustawienie geometrii zawieszenia? Fachowcy mówią, że trzeba ją sprawdzać najlepiej dwa razy do roku. Po zimie, warto jednak poczekać np. do kwietnia, aby drogowcy poradzili sobie z usunięciem największych dziur nawierzchni powstałych przez zimę. Szkoda byłoby zepsuć świeżo ustawioną zbieżność wpadnięciem w taką wyrwę.

Jako jedyni w okolicy posiadamy profesjonalny sprzęt oraz doświadczonych pracowników. Możecie u nas skorzystać z usługi pomiaru ustawień Geometrii 3D kół i osi pojazdu wykonywanym w nieco ponad 1 minutę Hunter NR.1 NA ŚWIECIE Made in USA .

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !