Opony zimowe czy wielosezonowe?

Opony zimowe czy wielosezonowe?


Wielu kierowców w okresie jesiennym staje przed koniecznością zakupu opon zimowych. W tym momencie zazwyczaj pojawia pokusa zaoszczędzenia i zdecydowania się na opony całoroczne. Kiedy i kto może brać pod uwagę takie rozwiązanie?

Czy opony całoroczne są gorsze niż zimowe?

Coraz częściej pytanie nas o opony całoroczne, czy warto w nie inwestować i czy taki typ ogumienia poradzi sobie zimą oraz na co trzeba zwracać uwagę przy zakupie. Opony wielosezonowe, zwane też uniwersalnymi lub całorocznymi, łączą w sobie cechy modeli letnich oraz zimowych.  Wyprodukowane są one z mieszanki gumowej o zwiększonej zawartości krzemionki, dzięki czemu zachowują większą elastyczność i nie twardnieją przy niskich temperaturach. Budowa bieżnika opon całorocznych to również kompromis na który składają się głębokie wcięcia i gęsto rozmieszczone rowki charakterystyczne dla opon zimowych, a także wzór przypominający opony letnie. Dzięki takiej budowie opony wielosezonowe zapewniają dobrą przyczepność na suchej nawierzchni, ale również efektywnie radzą sobie z odprowadzaniem wody i błota pośniegowego.
W porównaniu do zimowych, opony całoroczne gorzej spisują się jednak na śniegu i lodzie. Opony całoroczne zwiększają zużycie paliwa, szybciej się zużywają i wykazują dłuższe drogi hamowania zarówno latem, jak i zimą. Oprócz tego są najdroższe przy zakupie.

Pamiętajmy, że konstruktorzy samochodów walczą o każdy metr skróconej drogi hamowania, każdy ułamek sekundy przyśpieszenia – jeżdżąc dobrym samochodem na całorocznych oponach świadomie pogarszamy jego osiągi w kluczowych dla naszego bezpieczeństwa aspektach.

Dla kogo opony zimowe, dla kogo całoroczne?

Przy wyborze między oponami całorocznymi a zimowymi, w pierwszej kolejności należy określić swoje potrzeby i wymagania co do ogumienia. W tym celu najlepiej przeanalizować warunki eksploatacji opon w poprzednich latach. Opony dostosowane do różnych warunków atmosferycznych są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy poruszają się głównie w warunkach miejskich i na krótkich dystansach. Dla osób które nie jeżdżą zbyt wiele będzie to idealna alternatywa dwóch kompletów opon. Dla osób poruszających się na co dzień poza miastem, lub często pokonujących dłuższe trasy niewątpliwie najlepszy i najbardziej bezpieczny będzie wybór opon zimowych. Mimo, iż jest to bardziej kosztowne rozwiązanie, to często nie zdajemy sobie sprawy, że w praktyce różnica w cenie wcale nie musi być tak znacząca. Pamiętajmy, że używanie dwóch zestawów opon dwukrotnie wydłuża ich żywotność, ponieważ ponad pół roku auto porusza się na oponach letnich, a resztę czasu na „zimówkach”.

Plusy sezonowej wymiany opon

Warto zaznaczyć, że sezonowa wymiana opon ma jeszcze jeden wymiar poprawiający bezpieczeństwo jazdy. Zakładanie kompletu „zimówek” w serwisie jest znakomitą okazją do sprawdzenia stanu ogumienia oraz felg, wyważenia kół i skontrolowania przez fachowca widocznych elementów zawieszenia. W firmie Fel – Gum możesz skorzystać z darmowego pomiaru ustawień geometrii 3D kół i osi Hunter nr.1 na świecie made in USA. Czas wykonania pomiaru to tylko minuta. Poświęcony czas pozwala na bardzo szybką ocenę stanu zawieszenia pojazdu i podjęcie decyzji co ewentualnie jest do regulacji.   

Jeśli po przeczytaniu tekstu nadal nie jesteś pewnie jakie opony są dla Ciebie dobre i  masz wątpliwości, możesz zasięgnąć rady specjalisty w firmie Fel-Gum.